Úton a valódi egyenlőség felé

Antiradikális

Antiradikális

Feminizmus

2015. július 31. - Antiradikális

Kezdjük ezzel: feminista vagyok, de nem vagyok feminista.

Feminista vagyok, mert a női egyenjogúság, vagyishogy pontosabban szólva a nemek közti egyenlőség, olyan közel áll a szívemhez, mint kevés más dolog a világon. Sőt mi több, éppannyira, mint amennyire feminista vagyok, férfijogi aktivista is. Nem is értem, a kettőnek miért kellene kizárnia egymást. Ez nem egy libikókaszerű játszma, ahol ha valaki fent van, a másik meg lent. Rengeteg aspektusa van a nemek közti egyenlő(tlen)ségnek, és van ahol a nők húzzák a rövidebbet, van ahol a férfiak. Nem számít az sem, ki és hányszor, főleg, hogy ezt objektívan megítélni nehéz, ha nem lehetetlen. Az számít csak, hogy ha valaki önhibáján kívül hátrányba szorul, azt a helyzetet próbáljuk orvosolni.

De nem vagyok feminista (sőt, férfijogi aktivista sem), méghozzá azért, mert bár a dolog elméletével nagyon is egyetértek, és ugyan egyaránt támogatom a nők és férfiak jogait, a mozgalommal nem tudok azonosulni. Nem tudok, mert hiába a jó szándék, ha a megvalósítás sokszor – valljuk be – kívánnivalót hagy maga után.
S ha te olyan feminista vagy férfijogi aktivista vagy, aki erre most felvonja a szemöldökét, és nem látja, hogy mi kritizálnivaló van az adott mozgalmom, akkor az az igazság, hogy Veled van problémám, és (többek között) Miattad nem tudok az adott mozgalommal tiszta szívvel azonosulni. És az az igazság, hogy kettőnk közül akkor egyértelműen én vagyok az igazi feminista.

Tisztázzuk: attól, hogy a feminista mozgalom része vagy, sajnos még lehetsz szexista (nőket és férfiakat illetőleg egyaránt!). Ugyanígy, attól, hogy nem vagy szexista, még nem biztos, hogy része kívánsz lenni a feminista mozgalomnak. Kétféle feminizmus van, ugyanis, és a kettő egyszerre, egymástól viszonylag függetlenül létezik:

  • feminizmus mint ideológia: azaz a hit, hogy a nők és férfiak egyenlőek, és ezt a különféle jogaiknak is tükröznie illenék.
  • feminizmus mint mozgalom: azaz az a képlékeny közösség, ami ezt a fenti hitet magáénak vallja, és ennek nyomán küzd a nemi egyenlőségért (és azon belül is főleg – szinte kizárólag – a nők jogaiért).

Feminista lehetsz akkor, ha az ideológia a sajátod; s lehetsz akkor, ha a mozgalom részese vagy.

Érted már?

Feminista vagyok, mert hiszek abban, hogy a nők és férfiak egyenlőek.
Nem vagyok feminista, mert nem tudok azonosulni a feminista mozgalommal.

(folytatás)

A bejegyzés trackback címe:

https://antiradikalis.blog.hu/api/trackback/id/tr247667914

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása